Főoldal | Harangadatok | Általános ismertető | Harangöntés | Öntők | Legnagyobb harangjaink | Szokások | Újdonságok | Linkek

Nagyharang

Középső harang

Kisharang

Csorvás

Evangélikus templom

Adatfelvétel és fotók: Bajkó Ferenc

3 harangja van

Nagyharang
350 kg-os, 89 cm alsó átmérőjű bochumi acélharang 1878-ból. Megtört acéljármon függ, eredeti, egyenes fajármát lecserélték, húzómágnessel alulütősen szól.

Egyik oldalán felirata:
ZALAI MIHÁLY ÉS NEJE, KUNOS
KATALIN ÉS GYERMEKEI
GYÖRGY, ANTAL, JÓZSEF ÉS ZSUZSÁNNA
ADOMÁNYA
1878.

Vállon:
BOCHUMER VEREIN GUSSSTAHLFABRIK

Középső harang
280 kg-os, 78 cm alsó átmérőjű, c2 alaphangú bochumi acélharang, 1878-ben készült. Eredeti egyenes fajármon függ. Húzómágnessel felülütősen szólal meg.

Egyik oldalán felirata:
ZSIROS ANDRÁS ÉS GYERMEKEI
MÁRIA, JÁNOS ÉS ANDRÁS
ADOMÁNYA
1878.

Vállon:
BOCHUM

A harang belsejében a gyártási szám olvasható: 5793

Kisharang
225 kg-os, 70 cm az alsó átmérője, cisz2 hangú. Szlezák Ráfael öntötte Rákospalotán 1938-ban. Öntöttvas Walser-jármon függ, amelyen eredetileg felülütős volt, később kissé kiemelték, így alulütőssé vált, ezt is húzómágnes hajtja.

Egyik oldalán Luther-rózsa látható

Másik oldalán felirat:
KÉSZÜLT E HARANG A GYERMEK HALOTTAK EMLÉKEZETÉRE
TÁTRAI KÁROLY LELKÉSZ, HÉZER BÉLA FELÜGYELŐ, CSABAI PÁL II. FELÜGYELŐ
HAVRÁN GYÖRGY, D. GELEGONYA ANTAL, NÉMETH PÁL, VITÉZ KŐVÁRI ANDRÁS,
ID. TÓTH MIHÁLY, PUSZTAI JÓZSEF, DR. FELEK SÁNDOR, SIPKÉCE ALADÁR, GEPÓ JÁNOS,
SZALAY BÁLINT, ORBÁN ISTVÁN, FEHÉR DEZSŐ, GÁLIK JÁNOS
NAGY PÁL, NAGY PÁLNÉ, +SZIKORA GERGELY GYERMEKEI KÖNYVESI MIHÁLY
KASZÁSI CSALÁD, FARNAI PÁL ADOMÁNYÁBÓL ÉS A CSORVÁSI EV. GYÜLEKEZET TAGJAINAK ÁLDOZATKÉSZSÉGÉBŐL 1938
"BOLDOGOK, AKIK SÍRNAK, MERT ŐK MEGVÍGASZTALTATNAK"

Alsó pártázatán felirat:
ÖNTÖTTE SZLEZÁK RÁFAEL HARANGÖNTŐ RÁKOSPALOTÁN

Videók:

Minden jog fenntartva! A weboldalakon található dokumentumok másolása és felhasználása, más honlapokon, sajtóban, médiában való közzététele csak a szerkesztő írásos engedélyével, és az engedélyben leírtak betartásával lehetséges.

Ez alól kivételt képeznek az egyházak. Az egyházak (plébániák, gyülekezetek stb) az oldal bármely tartalmát (képeket, videókat, adatokat) külön kérés nélkül felhasználhatják. A képekből az alábbi e-mail címre érkező kérésre nagyobb felbontásúakat is tudok adni.

Webmester: Bajkó Ferenc

E-mail: magyarharangok@gmail.com